Lidl Polska i WWF Polska edukują uczniów jak jeść, by dbać o planetę – trwa pilotaż programu edukacyjnego dla szkół

Lidl Polska i WWF Polska ponownie łączą siły, aby promować dietę przyjazną planecie. W ramach współpracy został przygotowany program edukacyjny „Dieta przyjazna planecie”, którego celem jest edukowanie najmłodszych na temat zdrowego odżywiania, dzięki któremu zadbamy o Ziemię. Obecnie w pilotażu biorą udział wybrane szkoły z trzech województw. Jesienią br. do pierwszej edycji programu zostaną zaproszone placówki z całej Polski.  

Sposób odżywiania, jaki wybieramy, ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również na naszą planetę. Już na etapie planowania jadłospisu i przygotowania posiłku, oddziałujemy na środowisko naturalne. Obecnie nasze dietetyczne wybory wspierają system produkcji żywności, który ekstensywnie wpływa na planetę. Według raportu WWF „Bending the curve: The restorative power of planet-based diet” globalny system żywieniowy jest odpowiedzialny m.in. za 27% emisji gazów cieplarnianych.  

Biorąc pod uwagę to, jak duży wpływ ma sposób odżywiania na planetę, bardzo ważne jest, aby edukować w tym zakresie najmłodszych. Lidl Polska i WWF Polska po kampanii edukacyjnej „Zmień dietę, by chronić planetę” ponownie połączyły siły. Tym razem w ramach współpracy przygotowano program edukacyjny „Dieta przyjazna planecie”. Warsztaty edukacyjne kierowane są do szkół podstawowych – uczennic, uczniów oraz intendentek i intendentów, czyli osób odpowiedzialnych m.in. za zakupy spożywcze oraz jadłospisy. Celem programu jest dotarcie do całej szkolnej społeczności z wiedzą na temat znaczenia wyborów żywieniowych

Program edukacyjny, który powstał przy współpracy Lidl Polska ma również wesprzeć intendentki i intendentów we wprowadzaniu przyjaznych planecie zmian w żywieniu szkolnym. W tym celu zostały przygotowane zostały:

Pilotaż programu edukacyjnego rozpoczął się w kwietniu br., a zakończy się w czerwcu tego roku. W edycji testowej biorą udział wybrane szkoły z trzech województw: mazowieckiego, łódzkiego oraz śląskiego. Aktualnie przeprowadzone zostały spotkania szkoleniowe dla intendentek oraz konsultacje. Trwają także zajęcia edukacyjne prowadzone z dziećmi przez trenerki WWF. Program ma formułę kaskadową – po odbyciu spotkań z trenerkami nauczycielki opiekujące się zgłoszonymi klasami samodzielnie w oparciu o przygotowane materiały prowadzić będą zajęcia w kolejnych klasach.

Po zakończonym w tym roku szkolnym pilotażu odbędzie się pierwsza edycja programu „Dieta Przyjazna planecie”. Organizatorzy zaproszą szkoły do udziału w nim jesienią 2022 roku.

Ochrona klimatu a także promocja zdrowia to jedne z celów Lidl Polska uwzględnionych w strategii CSR na lata 2020-2025. Program edukacyjny „Dieta przyjazna planecie” łączy te dwa obszary, które są dla nas niezwykle istotne. Sposób odżywiania ma nie tylko wpływ na nasze zdrowie, ale również na naszą planetę. To bardzo ważne, aby edukować na ten temat najmłodszych. Wierzymy, że dzięki programowi edukacyjnemu jeszcze więcej Polaków w swoim codziennym jadłospisie będzie uwzględniać składniki, które są dobre dla naszej planety – komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

Lidl Polska – sieć odpowiedzialna społecznie

Lidl Polska od lat angażuje się w poprawę ochrony klimatu poprzez prowadzenie działań zarówno wewnątrz firmy, jak i w łańcuchu dostaw. Dziś sieć podejmuje zdecydowany krok naprzód i w swojej strategii klimatycznej stawia sobie ambitne cele redukcji emisji CO2. Aby je zrealizować, Lidl Polska opracował w ramach swojej strategii klimatycznej plan działania – dotyczy on zarówno emisji pośrednich, które powstają w łańcuchach dostaw firmy, jak i emisji bezpośrednich, które powstająwe własnych sklepach i obiektach Lidl. Efektem ma być osiągnięcie do 2030 roku redukcji emisji operacyjnych CO2 we wszystkich krajach obecności marki o 80% (w porównaniu z 2019 r.).

Lidl Polska bierze pod lupę sprzedawane produkty odzwierzęce i zachęca swoich dostawców do podnoszenia standardów hodowli poszczególnych gatunków zwierząt. Osiągnięcie strategicznych celów zaplanowane jest na 2025 rok, a wśród nich firma zapowiada m.in., że 100% ryb sprzedawanych pod marką własną w stałym asortymencie będzie certyfikowanych zgodnie ze standardem ASC/MSC, a jaja z chowu klatkowego będą wycofane ze sprzedaży. Już dziś Lidl Polska nie prowadzi sprzedaży żywych ryb, a 50% świeżych jaj sprzedawanych w sklepach firmy stanowią jaja z chowu zrównoważonego (ściółkowego, wolnego wybiegu oraz ekologicznego). Szczegółowe zestawienie aktywności Lidl Polska w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz troski o środowisko zostały opisane w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju Lidl Polska.

Informacje o firmie:

Lidl Polska należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalność na terenie całej Europy oraz w USA. Historia sieci Lidl sięga lat 30. XX wieku, a pierwsze sieci pod szyldem tej marki powstały w Niemczech w latach 70. XX wieku. Obecnie w 31 krajach istnieje w przybliżeniu 11.550 sklepów tej marki, a w Polsce około 800. 

Kontakt:

Strona www: https://www.lidl.pl

Facebook: https://www.facebook.com/lidlpolska

Instagram: https://www.instagram.com/lidlpolska/

YouTube: https://www.youtube.com/user/LidlPolskaPL

 

Informacje o WWF Polska:

 

WWF jest niezależną organizacją pracującą na rzecz ochrony środowiska, wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. W dobie kryzysu klimatycznego i ginącej różnorodności biologicznej mamy jeden cel - doprowadzić do tego, by ludzie żyli w harmonii z naturą. Podczas 60 lat swojego istnienia WWF zainicjował, przeprowadził lub pomógł w realizacji kilkunastu tysięcy przedsięwzięć na rzecz ochrony przyrody na całym świecie.

 

Jesteśmy organizacją dialogu. Pracujemy z lokalnymi społecznościami, politykami oraz biznesem po to, by wspólnie urzeczywistnić naszą misję: zatrzymać zmianę klimatu, ocalić dziką przyrodę i doprowadzić do korzystania z zasobów naszej Planety w zrównoważony sposób.

 

Kontakt: Magdalena Wieczerzyńska, mwieczerzynska@wwf.pl

Wwf.pl

media.wwf.pl