Europejski Zielony Ład stanowi jeden z najważniejszych elementów polityki Unii Europejskiej w okresie 2019-2024, ulegający ciągłym modyfikacjom. Jest pomysłem strategicznym na to, w jaki sposób budować neutralną klimatycznie gospodarkę oraz zrównoważone i odpowiedzialne społeczności. To pewien plan działań, w którym Komisja Europejska łączy obszary podlegające dotychczas pod odrębne polityki: podniesienie konkurencyjności gospodarki i bezpieczeństwo strategiczne z kwestiami ekologicznymi i podniesieniem jakości życia mieszkańców kontynentu. Wzorcową koncepcją staje się gospodarka cyrkularna, tj. model gospodarowania, w którym cykle produkcyjne są domykane. Oszczędne wykorzystywanie surowców pozwala na zmniejszenie produkcji odpadów, które z kolei (na tyle na ile jest to możliwe) są ponownie wykorzystywane w różnego typu procesach, stanowiąc w nich surowiec.
Pandemia COVID-19 zmieniła podejście do Europejskiego Zielonego Ładu. Na prowadzone działania na rzecz ograniczenia kryzysu klimatycznego nałożył się nowy kryzys. Parlament Europejski dąży do tego, by Zielony Ład stał się fundamentem odbudowy kontynentu po wywołanym nią spowolnieniu. Pandemia unaoczniła nam wpływ gospodarki w jej obecnym kształcie na środowisko naturalne, nowa generacja gospodarki po kryzysie w zamyśle ma być neutralna dla klimatu i w większym stopniu odporna.1
Poza pełną neutralnością klimatyczną do 2050 r. założono w nich także m.in. zaangażowanie obywateli Unii Europejskiej w działania na rzecz klimatu.3
Europejski Zielony Ład jest strategią złożoną, a także wymagającą – w tym sensie, że polega na zmianie myślenia o dotychczasowym sposobie funkcjonowania zarówno gospodarki, jak i stylu życia społeczeństw Europy. Im droga do osiągnięcia celu (w tym wypadku neutralności klimatycznej) jest dłuższa, tym większe obawy może ona wzbudzać. Z taką sytuacją mamy do czynienia w Polsce, która startuje z innego pułapu niż inne kraje europejskie np. w kwestii wykorzystywania energii pozyskiwanej z węgla. Z tego względu w naszym kraju Europejski Zielony Ład może budzić większy opór i obrastać mitami.
Zmiana sposobu postrzegania nowej rzeczywistości nie zachodzi bezproblemowo i zawsze jest to długotrwały proces, zmuszający do wyjścia ze strefy komfortu. Zielony Ład to nie tylko odejście od węgla, ale zmiana na poziomie technologicznym, społecznym i mentalnym. Zmiana ta - zamiast kojarzyć się z nowym otwarciem – dla znacznej części społeczeństwa nadal jest przeciwieństwem stabilizacji – czyli odejściem od czegoś znanego i trwałego. Do tego dochodzi opór przed zmianą, która przychodzi z zewnątrz, a z którą Polacy mają problem, odnosząc się do doświadczeń historii na przestrzeni ostatnich 300 lat.
Kompleksowość polityki Europejskiego Zielonego Ładu stanowi jej dużą zaletę, jednak przy jednoczesnej mnogości tematów i złożoności problemu powoduje niezrozumienie i dezorientację. Skutkuje to zmianami na wielu płaszczyznach: od produkcji, przez energetykę i transport po konsumpcję. Odejście od węgla oznacza nie tylko zamknięcie kopalń i propozycje przebranżowienia dla górników, ale także zmiany w każdej gałęzi gospodarki, bazującej na energii z węgla. Pojawia się więc wiele interpretacji założeń Zielonego Ładu, pochodzących od różnych grup społecznych czy zawodowych.
W ocenie Zielonego Ładu pojawia się mechanizm oparty na myśleniu krótkoterminowym i zanurzony przede wszystkim w tym, co tu i teraz („mnie to nie dotyczy”). Przyczyny tego można upatrywać w zaplanowanym terminie zakończenia realizacji flagowego celu, jakim jest neutralność klimatyczna w 2050 r. – tak złożony problem wymagać będzie od nas 20 lat pracy.
Autorki: Klaudia Plac, Alicja Piekarz, Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu IOŚ-PIB
1. https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20200618STO81513/zielony-lad-klucz-do-neutralnej-klimatycznie-i-zrownowazonej-ue (dostęp: 01.02.2021 r.)
2. https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_pl (dostęp: 01.02.2021 r.)
3. https://ec.europa.eu/clima/policies/eu-climate-action/pact_en (dostęp: 01.02.2021 r.)