Ale można inaczej! Nasz pionierski dział technologii recyklingu – który posiada zakłady w Wielkiej Brytanii i na Słowacji – dąży do tego, aby wszystkie produkty Brother były realizowane w oparciu o założenia gospodarki obiegowej – złożonej koncepcji, która traktuje recykling jako ostateczność.
Problem produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych jest ostatnio szeroko nagłaśniany w mediach. Europejczycy zużywają 58 milionów ton tworzyw sztucznych rocznie, z czego 39% jest spalanych, a 31%, czyli 25,8 miliona ton plastiku, trafia na składowiska odpadów. Obecnie jedynie 30% z nich jest poddawana recyklingowi1.
W Brother staramy się rozwiązać ten problem, wypracowując zasady gospodarki obiegowej, czyli redukcji, ponownego wykorzystania, renowacji, naprawy i recyklingu. Priorytetowo podchodzimy do możliwości ponownego użycia, renowacji i naprawy, dlatego nasze materiały eksploatacyjne, takie jak tonery, mogą być wielokrotnie poddawane procesom regeneracji, w celu ponownego wykorzystania istniejących już zasobów. Jeśli plastikowe części nie mogą być ponownie użyte, rozdrabniamy je i poddajemy recyklingowi. Dzięki temu nasze produkty, również po wyeksploatowaniu, są wykorzystywane jako surowiec dla nowych podzespołów i urządzeń.
Takie czynniki jak koszty i logistyka niezwykle utrudniają recykling oraz ponowne wykorzystanie niektórych produktów. Aby stworzyć efektywną gospodarkę obiegową, należy wziąć pod uwagę szeroką gamę mieszanek tworzyw sztucznych, różne klasy jej jakości, a nawet wzory specyficzne tylko i wyłącznie dla danej marki.
Co oznacza, że to właśnie producenci są najlepiej przygotowani do ponownego wykorzystania lub recyklingu własnych części albo produktów z tworzyw sztucznych. Fakt ten nie umyka uwadze ustawodawców, którzy coraz częściej postrzegają systemy zwrotu surowców wtórnych jako najlepsze rozwiązanie.
Przemysł poligraficzny ma duże doświadczenie w tej dziedzinie. Już od wielu lat klienci zwracają producentom kasety z tuszem oraz tonery.Ta sytuacja okazała się dla Brother fantastyczną okazją do analizy i wypracowania własnych innowacyjnych rozwiązań w recyklingu.
Na przestrzeni ostatnich lat, centra technologii recyklingu Brother na Słowacji i w Wielkiej Brytanii poczyniły znaczne postępy w zakresie ponownego wykorzystania oraz recyklingu tworzyw sztucznych. Obecnie aż 60% naszej produkcji w tych dwóch europejskich zakładach pochodzi z materiałów odzyskanych i poddanych recyklingowi.
Dzięki zasadom ekologicznej produkcji oraz wewnętrznej analizie procesów, zmniejszyliśmy zużycie surowców, jednocześnie poprawiając wydajność oraz trwałość naszych produktów z tuszami i tonerami.
Połączenie jakości i zrównoważonego rozwoju uzupełnia zasady gospodarki obiegowej, tworząc optymalny schemat produkcji, pozwalający nam na zwiększenie poziomu odzysku surowców wtórnych. W przypadku niektórych modeli, które poddajemy regeneracji dwa, a nawet trzy razy, z łatwością podnieśliśmy poziom recyklingu o co najmniej 10%.
Klienci poszukujący ekologicznych rozwiązań w zakresie druku powinni być świadomi faktu, że zamienniki materiałów eksploatacyjnych innych firm często nie nadają się do ponownego użycia i nie można ich poddać recyklingowi, ponieważ materiał, z którego są wyprodukowane ma niejasny skład oraz pochodzenie. Doceniając jakość, jednocześnie dbasz o środowisko naturalne, a oryginalne materiały eksploatacyjne to jedyna słuszna droga do sukcesu.
Więcej informacji na temat podejścia firmy Brother do środowiska i recyklingu znajdziesz na stronie tu.
Autor: Juan Torres-Carot, Senior Project Manager, Brother Recycling Technology
1http://ec.europa.eu/environment/circular-economy/pdf/plastics-strategy.pdf