To o tyle ważna inicjatywa, że zbieranie wody opadowej czy pochodzącej z roztopów jest jednym z podstawowych sposobów przygotowania się na niedobory wody w okresie suszy. Zmiany klimatu sprawiają bowiem, że na susze narażone są coraz większe obszary w Polsce, a deficyt wody dotyka mieszkańców – nie tylko terenów wiejskich – coraz częściej.
Jak to rządowe wsparcie wygląda w praktyce? W ramach programu przyznawane są dotacje do 5 tys. zł, pokrywające do 80% kosztów inwestycji na zakup, montaż, budowę i uruchomienie przydomowych instalacji, które pozwalają na zatrzymywanie i zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych. Mogą to być instalacje zbierające wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, czyli dachów, chodników, podjazdów (np. łapacze, wpusty, przewody odprowadzające bez orynnowania), zbiorniki podziemne i nadziemne, „oczka wodne”, instalacje do retencjonowania wody w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, ogrody deszczowe - bez kosztów nasadzeń) oraz na dachach („zielone dachy” - warstwa drenażowa, bez kosztów nasadzeń). Do wsparcia w ramach programu kwalifikują się także wszelkie instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody opadowej, np. pompy, filtry, zraszacze itp. Minimalna wartość kwalifikowanego zakresu przedsięwzięcia objętego wsparciem to 2 tys. zł., a minimalna sumaryczna pojemność zbiornika lub zbiorników, stanowiących koszt kwalifikowany, wynosi 2 metry sześcienne.
Pierwsza edycja programu „Moja Woda”, rozpoczęta 1 lipca 2020 r., cieszyła się wielkim zainteresowaniem - 100-milionowy budżet został wyczerpany w dwa miesiące (ostatecznie zwiększono go do ponad 114 milionów złotych). Złożone zostały wnioski na 23 705 przydomowych mikroinstalacji. Najwięcej wpłynęło w województwach śląskim (2056), małopolskim (1623), mazowieckim (1369) i wielkopolskim (1272). Zgłoszone projekty mogą doprowadzić – wedle ocen Ministerstwa Klimatu i Środowiska - do retencji nawet 1,2 miliona metrów sześciennych wody na rok, czyli tyle, ile wystarcza do wypełnienia ok. 350 basenów olimpijskich.
Odpowiadając na zapotrzebowanie społeczne, 22 marca 2021 r., w Światowy Dzień Wody, NFOŚiGW uruchomił drugą odsłonę programu, również z budżetem 100 milionów złotych. Wnioski należy składać na stronach internetowych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW), za pośrednictwem portalu beneficjenta. Trzeba je także dostarczyć do urzędu w wersji papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Wypłata dofinansowania następuje do 12 miesięcy od podjęcia decyzji o przyznaniu środków przez WFOŚiGW. Jak poinformował wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski, w pierwszym tygodniu naboru złożono niemal 400 wniosków na kwotę prawie 2 milionów złotych. .
Tekst opracowany przez redakcję TOGETAIR na podstawie materiałów NFOŚiGW