Sprawiedliwa transformacja

Neutralność klimatyczna – to cel, który postawiła przed sobą UE. Redukcja emisji gazów cieplarnianych będzie nie lada wyzwaniem dla całej Wspólnoty. Jaką drogę powinniśmy  wytyczyć dla górnictwa, całego sektora energetycznego i regionów, które dziś wciąż mocno opierają się na użyciu węgla? Jak zazielenić Śląsk, nie grzebiąc tamtejszego rynku pracy i nie wywrócić całej gospodarki do góry nogami? To zadania na nadchodzące lata. A także sprawdzian dla Polski, czy potrafimy wdrożyć ambitne plany transformacji krajowej energetyki i sukcesywnie, ponad podziałami, budować fundamenty nowoczesnej, niskoemisyjnej gospodarki?

 

Spis artykułów

Koszty dekarbonizacji będą wysokie. Ale konsekwencje zaniedbań jeszcze wyższe

Zatwierdzona na początku lutego 2021 r. Polityka energetyczna Polski do 2040 r. jeszcze przed publikacją pełnego dokumentu wywołała duży odzew w debacie publicznej. Obok planu istotnego zmniejszania udziału węgla w energetyce, zastępowanego stopniowo przez odnawialne źródła energii, energię jądrową oraz gaz, wiele uwag wywołał szacunkowy koszt transformacji energetycznej, który według dokumentu wynieść ma ok 1,6 bln złotych.

Data dodania: 12.04.2021 r.

Węgiel – czarne złoto czy czarna rozpacz?

Węgiel (zwłaszcza ten kamienny) przez lata uważany był za fundament rozwoju polskiej gospodarki i energetyki. Dzięki potężnym zasobom tego surowca, Polska była w stanie rozwinąć przemysł ciężki (przede wszystkim metalurgiczny) i zbudować szeroki park elektrowni. Sektor energetyczny rozwinął się również ze względu na liczne pokłady węgla brunatnego – złoża położone w centralnej części kraju umożliwiły budowę największej elektrowni na węglu brunatnym w Europie, czyli Elektrowni Bełchatów. 

Data dodania: 18.04.2021 r.

Polska zielona prawica – brakujący i niezbędny sprzymierzeniec w walce o klimat

Następne lata będą dla Polski czasem forsownej i głębokiej transformacji energetycznej. Oznaczać to będzie przerzucenie części kosztów na społeczeństwo. Rząd prawicowy, który chce minimalizować sprzeciw obywateli w tym zakresie, powinien postawić na promocję idei zielonego konserwatyzmu. Inaczej ochrona środowiska pozostanie domeną ruchów lewicowych.

Data dodania: 18.04.2021 r.

Energiewende – niemiecki plan między ekologią a polityką

Analizując wyzwania, przed jakimi stoi Polska w ramach swej transformacji energetycznej, warto dostrzec, jak proces ten został rozegrany przez Niemcy. Berlin potraktował bowiem przebudowę swojej energetyki jako szansę na rozszerzenie swoich wpływów gospodarczych oraz politycznych w Europie.

Data dodania: 18.04.2021 r.

Jak zerwać z wizerunkiem zacofanego "coal state"? Lekcja niemieckiego PR-u

Polska, dokonując swojej transformacji energetycznej powinna zadbać nie tylko o techniczny przebieg tego procesu, ale również o odpowiednią warstwę wizerunkową. Potrzebujemy polskiego modelu Energiewende do rozbudowy przemysłów strategicznych dla gospodarki

Data dodania: 30.03.2021 r.

Zielony zwrot polskich spółek

Tworzona obecnie polityka klimatyczna Unii Europejskiej znana jako Europejski Zielony Ład prowadzić będzie do gruntownego przemodelowania życia gospodarczego Starego Kontynentu. Dotyczy to przede wszystkim spółek działających w sektorach najbardziej wystawionych na zmiany, czyli np. w energetyce. Niektóre z tych podmiotów już teraz wdrażają własne strategie proklimatyczne, przygotowując się na nowe unijne regulacje.

Data dodania: 13.04.2021 r.

Banki mogą uczynić świat bardziej zielonym. Trendy dopiero się rodzą

Truizmem jest, że w systemie wolnorynkowym bardzo wiele zależy od banków. To one są sędzią, który rozstrzyga na temat ryzyka i podejmuje wyroki, dotyczące finansowania inwestycji oraz konsumpcji. Mogą również wpłynąć na wybory klientów, np. w sprawie ekologicznych rozwiązań.

Data dodania: 17.04.2021 r.