Jesteśmy blisko…naszych dostawców
Niedługo minie 30 lat od otwarcia pierwszej restauracji McDonald’s w Polsce. Od tamtej pory sporo się zmieniło, a marka podjęła wiele działań na rzecz środowiska: stopniowo rezygnuje z plastikowych opakowań, wycofała plastikowe słomki, w 70% restauracji wykorzystuje wyłącznie zieloną energię, modyfikuje menu. Firma jest też coraz bardziej zakorzeniona w Polsce. Dziś 90% restauracji jest prowadzonych przez franczyzobiorców. Co więcej, ponad połowa dostawców to firmy zlokalizowane w Polsce.
Siła lokalności
McDonald’s współpracuje z 47 polskimi dostawcami, głównie z sektora rolno-spożywczego. Z niektórymi z nich działa od początku istnienia w Polsce, czyli od lat 90-tych. To wieloletnie partnerstwo oparte jest na zaufaniu i wzajemnym wsparciu.
Z Polski pochodzą między innymi ziemniaki na frytki, których uprawa zajmuje ponad 6,5 tysiąca hektarów czy też wołowina do burgerów, którą do dostawcy – OSI Food Solution, dostarcza ponad 78 tysięcy gospodarstw rolnych. Najlepszym symbolem McDonald’s jest kultowy burger Big Mac, na który składa się sałata z Niepruszewa pod Poznaniem, bułka ze Strzegomia i wołowina z Warmii i Mazur. Do tego frytki, które od 25 lat powstają w zakładzie w Lęborku.
Razem się rozwijamy i inwestujemy
Dzięki stabilnej współpracy z dużym partnerem dostawcy z lokalnych przedsiębiorstw rodzinnych stali się przedstawicielami dużego biznesu. Dostarczają swoje wyroby nie tylko do restauracji w Polsce, ale też w całej Europie. Przykład?
Jednym z najbardziej znanych produktów w McDonald’s są frytki. Od ponad ćwierćwiecza dostarcza je firma Farm Frites z Lęborka, która uprawia specjalne odmiany ziemniaka. Przez ten czas skala produkcji firmy wzrosła pięciokrotnie, a zatrudnienie - o 150 proc. - Według naszych wyliczeń w ciągu 25 lat współpracy z Farm Frites sprzedaliśmy 1 miliard 128 milionów porcji tego produktu. Gdyby roczną ilość sprzedanych frytek ułożyć w prostą linię, jej długość sięgałaby z ziemi aż do księżyca! – mówi Anna Borys, dyrektorka ds. korporacyjnych McDonald’s Polska.
Kolejnym przykładem udanej wieloletniej współpracy polskiego dostawcy z McDonald’s jest firma Green Factory z Niepruszewa, która od 1999 roku dostarcza restauracjom warzywa. Początkowo była to niewielka firma rodzinna, dziś ma klientów w całej Europie i jest doskonałym przykładem nowoczesności polskiego sektora rolno-spożywczego.
Lokalny łańcuch dostaw to nie tylko najwyższa jakość i świeżość produktów w menu McDonald’s. To także wspólne inwestycje prośrodowiskowe mające na celu ograniczenie emisji CO2 do atmosfery czy ograniczenie zużycia plastiku.
Na całym świecie McDonald’s prowadzi projekt Flagship Farmers, który łączy grono innowacyjnych rolników, wykorzystujących nowoczesne rozwiązania, działakacych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Takie gospodarstwa znajdują się obecnie tylko w 12 krajach w Europie i co ważne, aż dwa z nic są w Polsce.
Jedno z nich prowadzi firma Farm Frites, która dołączyła do programu w 2008 roku. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne rozwiązania agrotechniczne i technologiczne, które gwarantują dobrą jakość ziemniaków, bezpieczeństwo żywności oraz większą neutralność wobec otoczenia. Gospodarstwo stosuje dobre praktyki poprawiające kondycję gleb, ograniczające emisję zanieczyszczeń do powietrza i wód, umożliwiające właściwe zagospodarowanie odpadów. Prace polowe prowadzone są z wykorzystaniem najnowszych technologii rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym zmniejsza się poziom ingerencji w środowisko i chroni miejscową bioróżnorodność.
Współpraca z globalnymi markami, jak McDonald’s, to tzw. win-win. Dla polskiej branży rolno-spożywczej jest szansą na rozwój i znaczące zwiększenie eksportu, a dla firmy McDonald’s oznacza dostęp do wysokiej jakości surowców i krótsze łańcuchy dostaw.
Tekst opracowany przez McDonalds
Tytuł i lead przygotowany przez redakcję TOGETAIR