Najważniejsze dla każdego piwa są doskonałej jakości, naturalne składniki. Troska o środowisko, która na stałe wpisana jest w nasze działania, pozwala nam zachować smak naszego piwa także dla przyszłych pokoleń. Dlatego wspieramy rozwój rolnictwa zrównoważonego, a nasze marki w coraz większym stopniu warzone są ze słodu pozyskiwanego ze zrównoważonych upraw. 

Każdego roku pozyskujemy coraz większe ilości zrównoważonych składników. Obecnie niemal co piąty kilogram słodu używanego przez nas do warzenia piwa pochodzi ze zrównoważonych upraw. 

Specjal, nasza najbardziej rozpoznawalna marka piwa na północy Polski, warzona jest właśnie z jęczmienia w 100%  uprawianego w sposób zrównoważony. Dzięki temu, że jęczmień, z którego powstaje słód do Specjala pochodzi z regionalnych upraw z trzech województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego, mamy też realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 przy jego produkcji. 

Zrównoważone uprawy opierają się na racjonalnym gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ochronie bioróżnorodności i wykorzystywaniu przyjaznych środowisku metod, które pomagają chronić cały ekosystem i dbać o naturalną strukturę ziemi, jej kondycję i zdrowie.

- Od wielu lat wspólnie z innymi producentami tworzymy Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego, dzięki któremu pracujemy z polskimi rolnikami promując zrównoważony sposób upraw. To dobre dla środowiska i naszych konsumentów. Kiedy pandemia dotknęła Europę, decyzje o zamknięciu barów i restauracji dotknęły w szczególny sposób właśnie tych rolników, którzy uprawiają jęczmień w sposób zrównoważony. Wspólnie z Malteurop przeznaczyliśmy w ubiegłym roku blisko 5 mln zł na wcześniejsze zakupy jęczmienia, po to, żeby wesprzeć naszych partnerów  – mówi Magdalena Brzezińska, dyrektor odpowiedzialna w Zarządzie Grupy Żywiec za sprawy korporacyjne.   

Tekst opracowany przez Grupę Żywiec.