Zielona ścieżka to korzyści nie tylko dla środowiska, ale i firm
Dla Sanofi, globalnej firmy biofarmaceutycznej, specjalizującej się m.in. w obszarze szczepień, immunologii, kardiologii czy onkologii, zdrowie ludzkie jest w oczywisty sposób na pierwszym planie. Sanofi chce chronić, uaktywniać i wspierać osoby zmagające się z problemami zdrowotnymi, pozwalając im cieszyć się pełnią życia. Oprócz bezpośredniego wsparcia ważne są także wszystkie kwestie, które na zdrowie wpływają, a stan środowiska naturalnego to jeden z głównych priorytetów. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wdrażane przez firmę w zakładzie produkcyjnym w Rzeszowie – jednym z 75 na świecie – umożliwiają odpowiedzialne używanie surowców, ograniczanie produkcji odpadów, redukcję śladu węglowego oraz poprawę efektywności energetycznej. Celem Sanofi jest także stałe zwiększenie udziału zielonej energii w procesach produkcyjnych. Suma tych działań przekłada się na tworzenie bardziej przyjaznego miejsca do życia dla nas wszystkich.
Innowacje na polskiej ziemi
Zakład produkcyjny w Rzeszowie od początku istnienia, czyli już 15 lat [zakład istnieje od 1985, od 15 lat mamy ten certyfikat ISO 14001], działa zgodnie z normą zarządzania środowiskowego ISO 14001. Przeprowadzona kilka lat temu modernizacja fabryki, produkującej głównie leki, przynosi szereg wymiernych korzyści dla środowiska. Wdrożenie energooszczędnych technologii spowodowało, że w 2020 r. do wytworzenia jednej sztuki leku czy dermokosmetyku potrzeba było o 13% mniej energii niż rok wcześniej. Wśród rozwiązań obniżających zużycie energii można wymienić m.in. energooszczędne oświetlenie ledowe w pomieszczeniach, system komputerowego sterowania parametrami klimatyzacji i wentylacji oraz zastosowanie kotła grzewczego o mocy 1300 kW, mniej energochłonnego od konwencjonalnych kotłów. Warto podkreślić, że w 2020 r. przy wzroście produkcji o 12% ogólne zużycie energii spadło o 3%.
Działania podejmowane w Polsce są częścią globalnej strategii Sanofi, zmierzającej do realizacji kluczowego postulatu w dziedzinie walki z kryzysem klimatycznym – redukcji emisji gazów cieplarnianych. Firma stawia sobie ambitny cel ograniczenia ich o 50% w 2025 r. w porównaniu ze stanem w 2015 r. Już teraz, dzięki wdrażaniu licznych innowacji na każdym etapie produkcji i zarządzania, udało się nam osiągnąć spadek emisji o 14,7% (w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 r.). Z kolei ograniczenie strat ciepła pozwoliło zmniejszyć emisję CO 2 o 63,1 ton rocznie. Zainstalowanie gwarantujących wysoką czystość powietrza filtrów EU7 na zakładowych centralach wentylacyjnych zapewnia zaś pochłanianie aż 99% pyłów. Działania nie ograniczają się tylko do zakładu produkcyjnego. Modernizacja floty samochodowej – wymiana 433 samochodów, z których korzystają na co dzień przedstawiciele medyczni i farmaceutyczni Sanofi - obniżyła emisję CO2 związaną z ich podróżami służbowymi o 20%.
Nieustanne domykanie obiegu
Dążąc do poprawy jakości segregacji odpadów oraz zmniejszenia ilości wytwarzanych śmieci, firma zrezygnowała z nieekologicznych opakowań jednorazowych. Plastikowe kubki w automatach do kawy i dystrybutorach wody zastąpiono kubkami wielokrotnego użytku – ceramicznymi (każdy pracownik otrzymał jeden, a dodatkowo pojawiły się w przestrzeniach wspólnych), a także papierowymi. Obiady serwowane dotąd w plastikowych pojemnikach plastikowych są obecnie podawane w pojemnikach wielokrotnego użytku (każdy pracownik otrzymał zestaw trzech takich pojemników). Także plastikowe sztućce zastąpiono metalowymi, a ponadto wprowadzono – głównie dla gości zakładu – drewniane mieszadełka do kawy. Zgodnie ze światowymi trendami zrezygnowano z zakupu wody w plastikowych butelkach. Z myślą o zmniejszeniu ilości makulatury prenumeratę drukowanych czasopism zastąpiono prenumeratą elektroniczną, wprowadzono również elektroniczny obieg dokumentów w firmie.
Przetarcie recyklingowych szlaków
Od 2020 r. we współpracy z firmą zewnętrzną, Sanofi prowadzi recykling zużytych blistrów po lekach. Dzięki innowacyjnym metodom zarówno plastik, jak i aluminium zawarte w blistrach medycznych mogą być w 100% odzyskane i ponownie wykorzystane. Tworzywa sztuczne, które do tej pory stawały się odpadami, teraz mogą być ponownie wykorzystane do produkcji m.in. worków na śmieci, doniczek i mebli ogrodowych. W ten sposób realizowany jest jeden z głównych postulatów gospodarki o obiegu zamkniętym – wielokrotne wykorzystywanie jak największej ilości materiałów.
Z badań wiadomo, że nawet 90% odpadów medycznych znajdujących się w środowisku naturalnym pochodzi od konsumentów. Niezwykle ważna jest więc edukacja na temat prawidłowego postępowania ze zużytymi czy przeterminowanymi lekami. W odpowiedzi na tą potrzebę Grupa Robocza ds. Konsumenckich Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw, przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, której członkiem jest Sanofi, przygotowała publikację „Odpowiedzialny konsument - Zdrowie”. Zawiera ona praktyczne informacje o dobrych nawykach związanych z kupowaniem, stosowaniem i utylizacją leków. Ta inicjatywa wpisuje się w szerszą strategię firmy, kładącej nacisk na wspieranie, budowanie świadomości i edukowanie konsumentów.
Bez nieustannego wprowadzania innowacji Gospodarka Obiegu Zamkniętego pozostanie ekologicznym marzeniem, a nie codziennością
Rozmowa z Markiem Ruchałą, Dyrektor Zakładu Produkcyjnego Sanofi w Rzeszowie
Tekst opracowany przez Redakcję TOGETAIR na podstawie materiałów partnera